+48 22 382 16 60,  +48 515 600 303

Obróbka elektroerozyjna WEDM / EDM - Cięcie Drutowe i Drążenie Wgłębne

Technologie osiągnięcia wymaganych kształtów i tolerancji są rożne. Nie każdy kształt możemy wykonać metodą frezowania, toczenia czy szlifowania. Gdy wymagane są skomplikowane pod względem  geometrii, tolerancji i kształty powieszanie, często koniecznym staje się użycie jednej z metod obróbki elektroerozyjnej. Drążenie i cięcie elektroerozyjne polega na usuwaniu materiału z powierzchni elementu obrabianego poprzez oddziaływanie energią elektryczną w postaci krótkich podawanych z dużą częstotliwością, wyładowań iskrowych pomiędzy materiałem obrabianym a drutem bądź elektrodą. 


Metodę obróbki elektroerozyjnej stosuje się najczęściej przy:

  • budowa wykrojników i tłoczników
  • budowie form wtryskowych
  • wykonywaniu matryc i stempli
  • wykonywaniu specjalizowanych części maszy
  • obróbka materiałów niezwykle twardych, gdzie frezowanie czy toczenie często staje się ekonomicznie nieopłacalne.

Drążenie wgłębne oraz cięcie drutowe gwarantują wysoką dokładnością bez względu na kształt czy twardość obrabianego materiału. 


Obróbka elektroerozyjna drutowa WEDM  - cięcie przelotowe proste oraz kątowe konturów

  W przypadku cięcia elektroerozyjnego (drutowego) czynnikiem roboczym jest miedziany, mosiężny lub wolframowy drut o średnicy od 0,02 do 0,5 mm pełniący rolę elektrody. Metodą tą osiąga się przecięcie materiału obrabianego na wylot. Możliwe jest także cięcie drutem pod zadanym kątem.  Dzięki temu możliwe jest  uzyskanie odmiennego kształtu na górze i dole przedmiotu.


Obróbka elektroerozyjna EDM  - drążenie wgłębne kształtów elektrodą 

Wszędzie tam, gdzie dostęp narzędzia skrawającego jest utrudniony lub wręcz jest niemożliwy, na przykład przy powierzchniach łączących się kątem ostrym lub skomplikowanych wklęsłych kształtach, koniecznym staje się użycie metody elektrodrążarka wgłębnego. Metoda  drążenia elektroerozyjnego kształtów jest obróbką kosztowną. Operacje te są czasochłonne i w wielu przypadkach wymagają specjalnego przygotowania. Zanim dojdzie do operacji palenia ksztłtu konieczne jest przygotowanie na frezarkach numerycznych elektrod miedzianych lub grafitowych na powierzchni których odzwierciedlany jest kształt jaki ma powstać w wyniku procesu drążenia. Samo drążenie w zależności od stopnia skomplikowania kształtu i wymaganej gładkości może wymagać przygotowania 1, 2 lub nawet kilku elektrod którymi drążone są etapowo poszczególne części kształtu w jednym lub kilku przejściach.


 Zakres możliwości technicznych:

cięcie elektroerozyjne - X = 600, Y=400, Z=410

drążenie wgłębne          - X = 600, Y=400, Z=450


Zapraszamy do składania zapytań ofertowych!

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI


Zobacz także:

FREZOWANIE CNC TOCZENIE OBRÓBKA ELEKTROEROZYJNA PORTFOLIO PARK MASZYNOWY